Cleansify ARTIKLID

Mis on ensüümid ja kuidas need mõjutavad seedimist?

Seedimine ja ensüümid

Söömine on meile kõigile iseloomulik ja igapäevane tegevus nagu ka seedimine, mis toimub pärast sööki. Meie toitumisharjumused ja -valikud mõjutavad väga tugevasti meie tervist ja heaolu ning kõik see on seotud ka soolestiku ja mikrobioomiga. Kui soolestik on puhas, siis imenduvad toitained ja vitamiinid paremini ning keha saab neist rohkem kasu.

Puhas soolestik = parem toitainete ja vitamiinide imendumine

Toome teieni huvitava ja põneva blogipostituse seedimise, ensüümide ja seedeprobleemide teemal.

Mida seedimine päriselt tähendab?

Seedimine on oluline füsioloogiline protsess, mille käigus seedeelundeisse jõudnud toit muutub imenduvaks ja organismile omastatavaks. Seedimise käigus lagundatakse toit sobivateks algkomponentideks. Esmalt lagundatakse valgud, rasvad ja süsivesikud toitainemolekulideks ning need omakorda lagundatakse veel väiksemateks komponentideks, milleks on aminohapped, rasvhapped ja monosahhariidid, nt glükoos. Seedimise viimases etapis imenduvad toitained läbi seedeelundite limaskesta verre.

Paljusid aineid toidus ei suuda organism algsel kujul omastada. Siin tulevad appi seedeensüümid, mis aitavad kaasa soolestiku tööle. Tänu ensüümidele imenduvad toitained läbi sooleseina kergemini ja efektiivsemalt. Imendumise protsess leiab aset peamiselt peensooles.

Mis on ensüümid?

Ensüümideks nimetatakse valke, mis reguleerivad meie kehas toimuvate reaktsioonide, nende seas ka ainevahetuse kiirust. Ja seda märkimisväärselt!

Iga ensüüm lahendab spetsiifilist ülesannet. Näiteks:
• Amülaas – lagundab süsivesikuid. Kas teadsid, et seedimine algab juba suus? Amülaas toimib just suus, kus tärklis tema mõjul glükoosiks muudetakse.
• Pepsiin – peamine maoensüüm, mis lagundab valke.
• Laktaas – ensüüm, mis lõhustab soolestikus laktoosi glükoosiks ning galaktoosiks.
• Lipaas – kõhunäärmes esinev ensüüm, mis lõhustab rasvu.
• Papaiin ja bromelaiin – troopilistest puuviljadest saadud valke lõhustavad ensüümid, mis on olulised rakumaterjali loomisel. Leidub näiteks ananassis ja papaias.

Kust jõuavad ensüümid meie kehasse?

Esiteks on tähtis aru saada, et organism ning bakterid meie soolestikus toodavad kõiki vajalikke ensüüme ise. Samas saame lihtsustada organismi tööd ja vähendada seedeensüümide tootmist toidu seedimiseks, kui sööme toitu, mida ei ole kuumutatud üle 46 °C. Kindlasti aitab kaasa ka kiudainete rohke toidu söömine, sest bakterid, kes kiudaineid soolestikus “seedivad” tekitavad ühe selle käigus muu hulgas ka erinevaid ensüüme. Samuti saame tarbida spetsiaalseid toidulisandeid, mis sisaldavad eirinevaid seedeensüüme.  Meie tootevalikus on selliseks tooteks Quantum Particles.

Selleks, et toidust ensüüme kätte saada, peab toit olema kuumutamata. Tooreks toiduks loetakse toiduaineid, mida ei ole kuumutatud üle 46 °C, näiteks igasugused marjad, puu -ja köögiviljad, erinevad salatid, juurelised, smuutid jms. ning samuti kergelt vokitud toidud.

Seedimine, seedeprobleemid ja lahendused

Seedeprobleemid on tänapäeval väga levinud

Kõhukinnisust või vastupidi kõhulahtisust, erinevate toiduainete talumatust ja liigset stressi peetakse enam levinumateks seedeprobleemideks.

Kõhukinnisus

Kõhukinnisus on sageli põhjustatud liiga vähesest vedeliku tarbimisest, kiudainevaesest toidust, istuvast eluviisist, ülemäärasest stressist, reeglipäratust söömisest, magneesiumipuudusest jms. Sageli võivad probleemi lahendada toitumise muutus ja regulaarne vee tarbimine. Seedetegevust kindlasti soodustavad ka aktiivne tegevus ja mõõdukas liikumine.

Lisaks eluviisi ja dieedi muudatustele soovitame läbida ka ZenCleanz FORGIVE maksapuhastuse kuuri.

Kõhulahtisus

Sagedasemaks kõhulahtisuse tekitajaks on viirushaigused, bakteriaalsed nakkused ja toidumürgitus. Samuti võib kõhulahtisus esineda teatud toiduainete söömisel, millega soolestik harjunude ei ole, ja ka teatud ravimite manustamisel. Lisaks eelmainitule on üsna levinud kõhulahtisuse põhjused ka soole ärritussündroom ning laktoosi- ja gluteenitalumatus.

Kõhulahtisus võib endaga kaasa tuua imendumisprotsesside häirumise. Kui kõht on lahti, siis ei soovitata süüa piimatooteid. Ägeda kõhulahtisuse korral peaks söögiga pausi pidama vähemalt 6–8 tundi. Organismi veekaotuse tõttu on sel ajal vaja kindlasti tarbida piisavalt vedelikku – selleks sobib hästi mineraalvesi, kummeli- või ingveritee. Kõhulahtisuse leevendamisel võib kasu olla söetablettidest.

Mittesobivad toiduained

Mõnikord võivad kõhtu ärritada konkreetsed toiduained. Oluline on jälgida ja tunnetada, mis tekitab kehas ebamugavustunnet, ning katse-eksituse meetodil hakata vaikselt toiduaineid välja jätma. Levinumateks ärritajateks on happelised või vürtsikad toidud, nt tomatid, tsitruselised, äädikat sisaldavad kastmed, karboniseeritud joogid, küüslauk ja nisutooted. Ka kofeiiniga tasuks valvas olla, nt kohvi, tee ja karastusjookidega.

Stress

Pikaajaline stress võib tekitada kehas, tihti just seedeelundkonna limaskestas kahjustusi, mis eriti just maos ja kaksteistsõrmiksooles on soodsaks pinnaseks haavanditele. Kui haavandid on juba tekkinud, on oluline toituda teadlikult ning regulaarselt. Kindlasti on soovitatav vältida vaevusi tekitavaid toite, mh alkoholi ja kofeiini, ning hoiduda suitsetamisest ja meelemürkidest.

Lõpetuseks

Kurnatud seedesüsteem võib viia pikaajaliste seedeprobleemideni, mis võivad muuhulgas väljenduda sellistes nähtustes nagu kõhukinnisus ja -lahtisus, pankreatiit, lekkiva soole sündroom, peensoole bakteriaalne ülekasv, pärmseene vohamine, toidutalumatused, ülekaal ja rasvumine.

Paljud inimesed võivad olla arusaamal, et seedeprobleemid on normaalsed ning igapäevased. Need võivad olla levinud, kuid kindlasti pole need normaalsed! Tuleb mõista, et seedeprobleemid võivad põhjustada suuremaid terviseprobleeme või olla hoopiski ise neist põhjustatud.

zencleanz_organismipuhastus

Proovi kindlasti 1-päevast organismipuhastuse kuuri ZenCleanz ONE ja võid tunda end märkimisväärselt paremini juba 48 h möödudes.

Kuidas toetada seedimist ja vabaneda seedeprobleemidest?

Toidu mälumine

Toidu mälumine tundub justkui iseenesestmõistetav tegevus ja on selge, et keegi ei neela suuri toidutükke tervelt alla. Aktiivse elutempo juures aga on söömisest saanud protsess, millega pigem kiirustatakse, ja toitu mälutakse seetõttu pealiskaudselt. Lisaks toidu ahmimisele on sagedaseks veaks ka see, et söögi vahele tarbitakse vedelikku. Toitumisnõustajad soovitavad 30 minutit enne ja pärast sööki vedelikke mitte tarbida. Vanematel inimestel võib esineda ka probleeme hammastega, mis segavad toitu korralikult läbi närimast ning võivad piirata ka toiduainete valikut.

Soovitame närida toitu aeglaselt ning põhjalikult. Sellega toetad seedimisprotsessi ning reeglina tunned ka kiiremini täiskõhutunnet ja väldid olukordi, mil muidu üle sööksid. Piisav närimine ja süljega niisutamine muudavad toidu hõlpsalt allaneelatavaks ning kergendavad oluliselt seedeensüümide tööd.

Tervislik toitumine

Kiudainerikas toit on kõhu tervisele hea – see stimuleerib toidu liikumist sooles, lühendades seedimisele kuluvat aega, ning lisaks kiireneb kiudainerikka toidu söömisel mürkainete väljutamine soolest. Üheks parimaks viisiks saada piisavalt kiudaineid on rohke taimse toidu tarbimine. Igapäevane menüü peaks sisaldama ohtralt puu- ja köögivilju, erinevaid marju, pähkleid, seemneid ja täisteraviljatooteid. Naistele on soovituslik saada toidust vähemalt 25 g ja meestele 35 g kiudaineid päevas.

Kordame üle põhilised viisid, kuidas toetada seedimist:
• Kiudainerikas toit
• Vedeliku tarbimine – aluseline kurgivesi, ingveritee, mineraalvesi jms.
• Õiged toiduained, mis sobivad just sinu kehaga. Tihti leitakse need katse-eksituse meetodil.

zencleanz_organismipuhastus

ZenCleanzi tooted

Kuna toidu seedimine kulutab kehas palju energiat, on väga oluline, et sööksime kvaliteetselt ja võimalikult mitmekülgselt. Sama oluline on ka enda seedimisprotsessi toetada. Inimesed, kes on hakanud tarvitama seedeensüüme, on täheldanud näiteks meeletute isude kadumist, portsude vähenemist, gaaside ja kõhuvalu kadumist, kaalulangust ning energia taseme kasvu.

Soovitame läbida organismipuhastuse ZenCleanz ONE kuuri, kui soovid teha enda kehale täieliku restardi! Et seedimist igapäevaselt toetada, soovitame 100% looduslikke seedeensüüme.

• Organismipuhastus ZenCleanz One
Puhastus koosneb suures osas kiudainetest ning ensüümidest, mis puhastavad ühe päevaga kogu meie seedekulgla (sealhulgas söögitoru, mao, peensoole, käärsoole) sinna aastatega kogunenud jääkidest. Puhastuse tulemusena paraneb seedeprotsess, sest kui peensool on puhas, siis paraneb kõikide mikro- ja makrotoitainete, kaasa arvatud toidulisandite imendumine. Ensüümid lagundavad soolte külge jäänud jääke ning kiudained omakorda aitavad viia mustuse ja jääkained soolestikust välja. Ensüümid toetavad seedimisprotsessi.

• Seedeensüümid ZenCleanz Quantum Partiqles
See kontsentreeritud seedeensüüm lagundab tärklist, kolesterooli, rasvu ja valke, mistõttu soodustab seedimist ning toetab toitainete verre imendumist. Pulbrit soovitame tarbida pärast toidukordi. Koosneb 100% looduslikest puu -ja köögiviljapulbri segudest.

• ZenCleanz Black Vacuum
Ensüümühend, mis on imeline abiline kõhukinnisuse korral.

• ZenCleanz Fiber Crystals
Kiudainetega rikastatud ensüümid puhastavad sooleseina jääkidest ning ergutavad ja kergendavad masside liikumist soolestikus, mille tulemusena paraneb toitainete imendumine.

zencleanz_organismipuhastus

Olulised põhitõed, mida jälgida

• Ära ahmi toitu ega kiirusta söömisega. Mälu toitu rahulikult ja põhjalikult, nii aktiveerid seedeensüümid ja suure tõenäosusega väheneb ka portsude kogus.
• Ära keskendu söömise ajal millelegi muule. Rääkimine, telefoni ja arvuti kasutamine, teleka vaatamine jms jäägu selleks ajaks, kui toit on söödud.
• Söö ainult siis, kui kõht on päriselt tühi. Siis on eelmine toidukord uuele seedesüsteemis ruumi teinud ja seedeensüümid piisavalt tugevad, et uut toitu seedima hakata.
• Seedimine töötab meiega ühel lainel ja samas meeleolus. Mida rahulikumalt ning nauditavamalt me sööme, seda paremini omastab organism toitaineid.
• Söö rohkelt värskeid kuumutamata aed- ja puuvilju ning idusid. Need sisaldavad hulgaliselt ensüüme.
• Tarbi ohtralt kiudainerikkaid toite. Need suurendavad toidumassi kogust ja panevad kõhu kenasti läbi käima. Heaks kiudainete allikaks on puu- ja köögiviljad, täisteratooted, pähklid, seemned ja kaunviljad (oad, herned, läätsed jm).
• Puuviljad võiksid moodustada eraldi toidukorra. Võib proovida ka teiste toiduainete koos- ja lahussöömise põhimõtteid.
• Too toidulauale ka fermenteeritud toitu. Selleks on head näiteks hapukapsas, kimchi ja Mycelia seenejook,mis toetab võimsalt soolestiku mikrobioomi ja tugevdab immuunsüsteemi. Seenejoogis sisalduvad polüsahhariidid stimuleerivad vereringet, tugevdavad immuunsust ning on kasvajate- ja viirusevastaste omadustega.
• Igasugune aktiivne tegevus ja mõõdukas liikumine mõjuvad tervisele hästi ning ergutavad ka seedimist.
• Kohe pärast sööki ei maksa alustada suurema füüsilise tööga. Kui vahetult pärast sööki aktiivselt liigutama asud, juhitakse veri esmajärjekorras töötavatele lihastele ning seedimine aeglustub.
• Puhka, lõdvestu ja lõõgastu piisavalt! Stressis ja väsinud keha ei suuda toitu efektiivselt seedida ega omastada, mis omakorda soodustab paljude terviseprobleemide teket

ZENCLEANZ 1-day detox KITS

STTART LIVING HEALTHY and  some more stuff!

Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Vivamus magna justo, lacinia eget consectetur sed, convallis at tellus. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

INTESTINAL CLEANSE

ZENCLEANZ ONE

This 1-day intestinal cleanse addresses the whole length of the digestive tract. It is made of a wide selection of super enzymes to complete the digestion of all undigested material that could have stuck to your intestinal wall over the years … and sweep it all out!

199 €

LIVER CLEANSE

ZENCLEANZ FORGIVE

This 1-day cleanse focuses on the liver. The liver is a filter responsible for eliminating anything from within the body that doesn’t belong there; Everything that reaches the bloodstream from the nutrients that pass through the small intestine lining, the air we breathe and everything that comes in touch with our skin. It is imperative to cleanse it!

199 €

ZENCLEANZ TOOTED
DETOKS, MIS ON LIHTSAM, SÜGAVAM JA TARGEM!