Cleansify ARTIKLID

suhkur_Cleansify

10 põhjust, miks lõpetada lisatud suhkru tarbimine

Mis on lisatud suhkur?

Lisatud suhkruid kasutatakse kodus toidu valmistamisel või lisatakse toidutööstuses toitude või jookide tootmisel. Kodus toitu valmistades lisatakse toidule peamiselt tavalist rafineeritud suhkrut – sahharoosi, toidutööstuses kasutatakse ka fruktoosi, glükoosi, tärklise hüdrolüsaate (glükoosisiirupit ja suure fruktoosisisaldusega siirupit). Suhkrute lisamine toidule suurendab nende energiasisaldust. Omadustelt ning struktuurilt ei erine lisatud suhkrud looduslikult toidus sisalduvast suhkrust, mida leidub puuviljades, marjades, mees, köögiviljades, piimas. Suhkruid lisatakse toitudele ja jookidele maitse, välimuse ja lõhna, tekstuuri, fermenteerimise ning säilimise parandamiseks.

On levinud arusaam, et kartma peab kõiki suhkruid, kuid oluline on pöörata tähelepanu lisatud suhkrute vähendamisele. Suhkur kui looduslik energiaallikas on organismile kahtlemata vajalik, kuid seda vaid väikeses koguses. Suur osa inimestest sööb suhkrut liiga palju. Piirata tuleks just lisatava suhkru hulka, kuna seda sisaldavad toidud, näiteks kondiitritooted ja karastusjoogid annavad tihti niiöelda tühje kaloreid. Need sisaldavad küll palju energiat, kuid vähe vitamiine ja mineraalaineid. Lisatavad suhkrud ei tohiks kogu saadavast energiast anda üle 10 %, ideaalis peaks need andma alla 5 %. Sageli on rohkelt suhkrut sisaldavates toodetes ka palju rasva.

Terviseprobleemid, mida liigne lisatud suhkru tarbimine tekitada võib:

Ülekaal

Tavapärasest suurem kehakaal on esimene asi, mis silma hakkab, isegi kui muid tervisehädasid veel tunda pole. Suhkrutega liialdamine on üheks võimalikuks ülekaalu tekke põhjuseks. Soovituslik vööümbermõõt on naistel alla 80 cm ja meestel alla 94 cm (haiguste mõttes kõrgeks riskiks loetakse väärtusi meestel üle 102 cm ja naistel 88 cm). Kui vöö- japuusaümbermõõtude omavaheline suhe (jagades vööümbermõõdu puusaümbermõõduga) on meestel üle 1 ja naistel üle 0,8, viitab see rasvumisele. Kui vööümbermõõt on liiga suur või vöö- ja puusaümbermõõtude suhe ei vasta soovitusele, siis oleks hea lasta teha vereanalüüs kontrollimaks oma veresuhkru ja kolesterooli taset ja arutada võimalike terviseohtude üle.

Kõrge veresuhkru tase

Liigne lisatud suhkrute ja magusa tarbimine mõjutab maksatööd – lisatud suhkrut sisaldavatest toitudest (kommid, saiakesed, šokolaad, karastusjoogid) saadav suhkur jõuab imendumisel esmalt maksa ja seejärel vereringesse. Toimub kiire veresuhkrusisalduse tõus. See sunnib organismi kiirelt reageerima, sest kõrge veresuhkrutase on organismile ohtlik. Kui suhkru tarbimine on pidev, ei tule pikemas perspektiivis organism iseseisvalt veresuhkru reguleerimisega toime ja tekib haiguslik seisund, mis võib vajada ravimeid, et kontrolli all püsida.

Kõrgvererõhutõbi

Kõrge vererõhu ennetamisel räägitakse peamiselt soolatarbimisest, kuid nii mõnigi uuring on juba näidanud, et soolatarbimise vähendamise mõju vererõhule on vaieldav. Hiljutine enam kui 100 000 patsienti hõlmanud uuring näitas, et 3-6 grammi soola tarbimine päevas oli seotud väiksema surma ja südameprobleemide riskiga võrreldes nii sellest suurema kui ka väiksema soolatarbimisega. Ent töödeldud toidud kipuvad olema mitte vaid suureks soola- , vaid ka tugevalt rafineeritud süsivesikute allikaks, nagu erinevat liiki suhkrud ja tärklised, mis muunduvad seedekulglas samuti suhkruks. Kaalukad tõendid teadusest, rahvastikuuringutest ja kliinilistest katsetest näitavad, et suhkrud, eritimonosahhariid fruktoos, mängivad olulist rolli kõrgvererõhutõve väljakujunemisel. Lisaks viitavad tõendid sellele, et nii suhkrud üldiselt kui fruktoos võivad suurendada üldist südame- veresoonkonna haiguste riski erinevate mehhanismide läbi.

Lekkiva soole sündroom

Selle haigusseisundi tekkimiseks on vaja mitme probleemi olemasolu, kuid suhkur on üks võtmetähtsusega toiduaineid, mille tarbimine tuleks antud probleemi puhul välistada, kuna on toiduks halbadele bakteritele, mis kahjustavad sooletikku. Halvad bakterid toodavad eksotoksiine, mis söövitavad soole seina sisse auke.

Pärmseene vohamine

See seeneline on Candida perekonnast, mis on tänapäeval väga sagedane kandidoosi (tuntud ka kui kandidiaas) tekitav haigus, põhjustades erinevaid terviseprobleeme alates kõõmast kuni depressioonini välja. Pärmseene esinemine seedetraktis on tegelikult normaalne ja vajalik. Pärmseent hoiavad kontrolli all kasulikud bakterid. Probleem tekibki siis, kui seen väljub kontrolli alt. Seen võib soodsate tingimuste korral liikuda erinevatesse kehaosadesse nagu suuõõnde, söögitorru, soolestikku, makku, südamesse, nahakudedesse, sõrmedesse, küüntesse ja naiste suguelunditesse põhjustades erinevaid naha, küünte ja limaskesta haigusi. Pärmseene number üks lemmiktoit on suhkur.

Hambakaaries

Kõige sagedasem mure, millega inimesed hambaarsti juurde pöörduvad, on tundlik või juba valutav hammas. Tihti on see ebamugavus põhjustatud hambakaariesest ehk rahavakeeli hambaaugust. Kui hambaid halvasti pesta, jäävad suhu toidujäägid. Sellest tekib omakorda hamba pinnale katt. Suhkrut süües toodavad katupisikud elutegevuse käigus neist happeid, mis söövitavad hambaemaili. Korduvate happerünnakute järel hambaemail laguneb ning hambasse tekib auk.

Suhkrusõltuvus

Paljud tunnevad (töö)päeva jooksul sageli väsimus- või uimasustunnet, mida tahaks peletada kommi, šokolaadi või millegi muu magusaga. Peale šokolaadi söömist on enesetunne parem ning energiatki tundub rohkem olevat. Natukese aja pärast hiilib väsimus jälle ligi ja tundub veel tugevam olema kui enne. Miks? Keha kasutab suhkrut ja kõiki teisi süsivesikuid energia saamiseks. Suhkur on kiire süsivesik, mis imendub kiiresti ja glükoosisisaldus veres tõuseb järsult. Enesetunne paraneb ja energiat tuleb juurde. Veresuhkrutaseme kiirele tõusule reageerib insuliin, mille ülesanne on olukord stabiliseerida. Üleliigne glükoos transporditakse rakkudesse ning veresuhkru tase langeb järsult. See on hetk, kui tunned end uuesti uimase ja väsinuna ning käsi haarab jälle mõne suhkrurikka vahepala järele. Ja nii toimib see kui nõiaring, millest on raske välja tulla.

Käitumishäired (lastel)

Tänapäeval levinud tasakaalustamata ja ebatervislik toiduvalik mõjutab ka aju ning on üldteada, et agressiivsuse peamisteks põhjustajateks on liigne suhkur, asendamatute rasvhapete puudus, toidutalumatus ja ajusse jõudvad toksiinid. Aju ja närvisüsteem, seega ka meie mõtted ja käitumine on sõltuvuses toitainetest, mis hoiab neidtoimimas. Kui laps tarbib liigselt suhkrut ja rafineeritud süsivesikuid, siis tekivad reaktiivse hüpoglükeemia tulemusena väsimus, ärrituvus, masendus ja agressiivsus, väheneb võime oma impulsse kontrollida. Seega peaks lapse käitumisprobleemide korral esimese sammuna üle vaatama tema suhkrutarbimise.

Unehäired

Columbia Ülikooli teadlased ja New Yorgi kirurgid leidsid, et töödeldud süsivesikud – eriti lisatud suhkrud – mõjutavad inimese une kvaliteeti. Uuringust selgus, et inimesed, kelle toidulaud sisaldab suures koguses töödeldud süsivesikuid, kogevad suurema tõenäosusega unehäirete sümptomeid. Uuringus osales 53 069 naist vanusevahemikus 50– 79 ning leiti, et need naised, kes sõid rohkem suhkrut, valget riisi, rafineeritud jahust tehtud pastat, saiakesi ja teisi töödeldud toiduaineid, magasid halvemini.

Põletikulised nahahaigused, akne

Nahapõletik võib ilmneda mitmes vormis. Vistrikud, dermatiit, psoriaas ja rosaatsea on põletiku põhjustatud nahahaigused. Suhkru tarbimisel eritab kõhunääre insuliini, mis reguleerib vere glükoosisisaldust. Kõhunääre suudab töödelda ainult väikeseid suhkrukoguseid, seega, kui seda on organismis liiga palju, võib see põhjustada põletikkudega seotud haigusi. Kroonilise põletiku korral on võimalus, et suhkur süvendab probleemi veelgi.

Kuidas vähendada lisatud suhkru tarbimist?

  • Ära lisa toidule valget suhkrut;
  • proovi valmistada magustoite, kasutades selleks alternatiivsemaid ja tervislikumaid magustajaid (datlid, kookospalmisuhkur, steevia, india pähklid jm);
  • loe toidusedelitelt suhkrusisaldust;
  • hoidu magustatud jookidest.

Lisatud suhkru tarbimise vähendamine võib aidata vähendada kehakaalu, muuta kehakoostist, parandada tervist ning ennetada raskeid haigusi. Kui vaadata oma menüü kriitilise pilguga üle ja viia sisse muudatused, mis ei ole alguses kindlasti mitte kerged, sest infot pakenditel on palju, on väga tõenäoline, et kaovad kahtlased terviseprobleemid ja elukvaliteet paraneb märgatavalt.

ZENCLEANZ 1-day detox KITS

STTART LIVING HEALTHY and  some more stuff!

Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Vivamus magna justo, lacinia eget consectetur sed, convallis at tellus. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

INTESTINAL CLEANSE

ZENCLEANZ ONE

This 1-day intestinal cleanse addresses the whole length of the digestive tract. It is made of a wide selection of super enzymes to complete the digestion of all undigested material that could have stuck to your intestinal wall over the years … and sweep it all out!

199 €

LIVER CLEANSE

ZENCLEANZ FORGIVE

This 1-day cleanse focuses on the liver. The liver is a filter responsible for eliminating anything from within the body that doesn’t belong there; Everything that reaches the bloodstream from the nutrients that pass through the small intestine lining, the air we breathe and everything that comes in touch with our skin. It is imperative to cleanse it!

199 €

ZENCLEANZ TOOTED
DETOKS, MIS ON LIHTSAM, SÜGAVAM JA TARGEM!