Cleansify ARTIKLID

Stress_Seedimine

Kas stress ja seedimine on omavahel seotud?

Mis on stress?

Stress – sellest sõnast on saanud justkui sidesõna. Kõik on stressis, stressikoorem rusub, muremõtted löövad üle pea, üldsegi on keha liiga väsinud, et mõelda, mis tema sees tegelikult toimub? 

Mis on stress ja mis seda põhjustab?

Lihtsalt paha tuju, igapäevane rutiin, millest on tekkinud kurnatus? Kuidas see stress, teadlik või mitte teadlik, mõjutab vaimset ja füüsilist tervist?

Stress tekib, kui ajuripats, hüpotalamus, saadab välja signaalid, mis vallandavad organismi stressihormoone. 

3 peamist stressihormooni

Peamised stressihormoonid on kortisool, adrenaliin ja norepinefriin. 

Need stressihormoonid on peamised hormoonid, mis vastutavad ‘põgene-või-võitle’ (inglise keeles ‘flight-or-fight’) reaktsiooni eest. 

‘Põgene-või-võitle’ süsteem on täpselt see, mida nimigi ütleb. Aju annab stressirohkes olukorras kaks varianti – kas jääda paigale ja võidelda, tänapäeval rohkem küll tegeleda olukorraga, või põgeneda, et stressirohkest situatsioonist pääseda. 

Selline ellujäämisinstinkt oli hädavajalik, kui meie eelkäijad pidasid jahti, et saada vajalikku toitu. Nüüd ei pea enam karu või lõviga rinda pistma, et perele toit lauale saaks, kuid käesoleval ajal võib ka pingeline kontoritöö tekitada neid samu reaktsioone ja emotsioone, mis toona meie eelkäijatel. 


Siiski on meie organismides endiselt olemas need samad stressihormoonid – geneetiliselt edasi antud. Stress avaldub inimestel erinevalt. 

Mis on kortisool?

Kortisool on justkui meile sisse ehitatud häire süsteem, mida toodetakse neerupealistes, mis asuvad neerude ülaosas. Kortisool vastutab organismis mitmete elutähtsate protsesside reguleerimise eest. Lisaks stressiolukorrale reageerimisele aitab kortisool kaasa ainevahetusele ja immuunsüsteemi tugevdamisele.

Kortisool aitab kehal omastada toidust rasvu, valke ja süsivesikuid ning reguleerib veresuhkrut. Seeläbi on ka seedimine otseselt mõjutatud kortisoolist. Samuti seab see hormoon paika une ja ärkvel oleku aegu ja tagab piisava energiataseme, et tulla toime nii stressi kui ka stressijärgse ajaga. 

7 tunnust, mis viitavad kõrgele kortisooli tasemele

  • Kaalutõus, mis on rohkem märgatav selja ülaosa ja kõhu piirkonnas
  • Akne
  • Lihasnõrkus
  • Ekstreemne kurnatus
  • Raskendatud keskendumise võime
  • Kõrge vererõhk
  • Paistetus näopiirkonnas

Kuidas siis hoida kortisool ja teised stressihormoonid kontrolli all, ilma, et nad võtaksid tervise üle võimust, mõjudes halvasti nii vaimselt kui füüsiliselt?

Stressi mõju organismile

Stressihormoonid vastutavad ellujäämisinstinkti eest, kuid pidevas stressi seisundis viibimine mõjub laastavalt tervisele. Nagu enne mainisime, siis peamine stressihormoon on kortisool. Kuigi enamasti peetakse kortisooli halvaks hormooniks, tasub meeles pidada, et ilma selle hormoonita ei reageeriks me ohule piisavalt kiiresti, mille tagajärg võiks osutuda eluohtlikuks. 

Küll aga vastutab kortisooli vallandumine südamelöökide, hingamise kiirenemise ja vererõhu tõusu eest. Lisaks seab meie lihased stardivalmidusse juhul, kui neid on vaja kasutada. Krooniline stress, ehk ärevil ja pikema aja vältel ‘võitle-või-põgene’ režiimil toimimine toob kaasa tujude kõikumise, depressiooni, kurbuse, unehäired, peavalud ja ärevushäired.

Stressi mõju organismile ei piirdu vaid vaimse tervise probleemidega, vaid puudutab ka käitumist ja füüsilist tervist. 

Stressi võimalikud tagajärjed

  • Peavalu – seletamatud peavalud, mis pärsivad igapäevast tegevust sh. migreenid, mis on omakorda tuntud ka kui pingepeavalud.
  • Kalduvus depressioonile – suurenenud pinge ja stressitase pikema perioodi vältel soodustavad depressiooni haigestumist.
  • Kõrvetised – stressi tagajärjel toodab organism rohkem maohapet, kui vajalik, põhjustades seeläbi kõrvetisi.
  • Unetus –  stress soodustab raskusi uinumisel või sügavalt magamisel. Unedefitsiit aga pärsib keskendumisvõimet ja aitab kaasa õnnetuste juhtumisele.
  • Hingeldamine – stressis olek tekitab lihastes pinget, mis omakorda ei lase sügavalt sisse hingata ja seetõttu on hapnikuvool organismi häiritud.
  • Südameatakk – stress põhjustab südamelöökide sagenemise ja vererõhu tõusu. Pikema ajavältel kahjustab see artereid ja võib esile kutsuda südameataki.
  • Südamelöökide sagenemine – Stressi hormoonid panevad südame kiiremini tuksuma, et varustada elutähtsaid organeid ja jäsemeid verega.
  • Kõrgenenud veresuhkru sisaldus – stressi tõttu toodab maks suurenenud koguses glükoosi ehk veresuhkrut, mis ajapikku võib kujuneda diabeediks ehk suhkruhaiguseks.
  • Kõrgenenud vererõhk – stress põhjustab veresoonte kokkutõmbumise, mistõttu vererõhk tõuseb.
  • Nõrgenenud immuunsüsteem – pika-ajaline stress nõrgestab immuunsüsteemi kaitsevõimet, muutes organismi vastuvõtlikuks infektsioonidele ja viirustele.
  • Kõhuvalu – stress mõjutab seedesüsteeme, põhjustades kõhuvalu, iiveldust ja muid seedeprobleeme, millele keskendume selles artiklis natukese aja pärast.
  • Viljakuse probleemid – stress mõjutab paljunemise süsteeme, mille tagajärjel võib olla järglaste saamine häiritud.
  • Menstruatsioonitsükli häired – stress mõjutab hormoonide taset organismis ja kõikuv suguhormoonide tase võib häirida menstruaaltsükli korrapärasust või hoopis selle peatada.
  • Söömishäired – krooniline stress mõjutab käitumist, soodustades nii ülesöömist kui ka alasöömist, mille tagajärjel võivad kujuneda rasked haigused nagu buliimia või anoreksia.

Need on vaid osad võimalikud stressi tagajärjed. Vist polegi see stress nii tavaline ja kõigest paha tuju. Õnneks on pööratud vaimsele tervisele viimase kümne aasta jooksul enam tähelepanu, kui kunagi varem.

Nagu eelnevalt lubasime, räägime nüüd täpsemalt kuidas seedimine ja stress omavahel seotud on.

Stress ja seedimine

Seedimine ja seedesüsteemid on pidevast stressi seisundist mõjutatud. 

Leebemad stressi sümptomid, millest seedimine mõjutatud on

  • Spasmid söögitorus
  • Kõrgenenud maohappe osakaal maos, mis põhjustab seedehäireid ja kõrvetisi
  • Iiveldus
  • Kõhukinnisus
  • Kõhulahtisus

Raskemad stressi sümptomid, millest seedimine mõjutatud on

  • Vähenenud hapniku- ja verevool makku võib kaasa tuua krambid, põletikud ja soolebakterite arvukuse tasakaalu kõikumised
  • Ärritunud soole sündroom (inglise keeles Irritable bowel syndrome ehk IBS)
  • Põletikuline soolehaigus (inglise keeles inflammatory bowel disease ehk IBD)
  • Mao ja kaksteistsõrmiksoole peptiline haavand
  • Gastroösofageaalne refluks(GÖR)

Stress soodustab maohaavandite ja seedeprobleemide teket ja olemasolevate seedehäirete halvenemist. 

5 nippi, kuidas stressi vähendada

  • Tasakaalustatud ja mitmekesine toitumine aitab vähendada stressi. Vältida tuleks liigset kofeiini, suhkrut, töödeldud toiduaineid, mõnuaineid, alkoholi ja tubakat. Mitmekesine toitumine tagab ajukeemia ja organismi hormoonide hea tasakaalu. Samuti soodustab seedimist ja tugevdab soolestikus olevate bakterite kolooniaid. 

    Lisaks võib proovida erinevaid seedeensüüme. Seedeensüüm on proteiin, mis aitab lagundada seedekulglas olevat toitu ja seeläbi omastada organismil toitaineid ladusamalt.

  • Regulaarne treening, mis ei pea ilmtingimata olema tundide viisi jõusaalis rassimine, parandab üldist tervist, seal hulgas seedimist. Aktiivne elustiil tugevdab immuunsüsteemi läbi verevarustuse ja lümfiringe aktiveerumise. 

    Verevoolu kiirenemine kehas aitab vitamiinide- ja hapnikurikkal verel jõuda erinevatesse kehapiirkondadesse. Lümfiringe elavnedes vabaneb organism efektiivsemalt sinna ladestunud jääkainetest ehk toimub sinu organismi puhastamine. 

    Treenimine vabastab kehasse endorfiine, mis on tuntud õnnehormoonid. Seeläbi väheneb ka stressitase.

  • Detoks ehk eelmises punktis mainitud organismi puhastamine jääkainetest parandab üleüldist kehalist võimekust ja seeläbi soodustab seedeprobleemidest vabaks saamist. 

    Laialdaselt on levinud arvamus, et organismi puhastamine tähendab ilmatu pikka paastumist või enese näljutamist. Vahel aetakse organismi puhastamine segi ekstreemsete dieetidega, mis keelavad teatud toidugruppide menüüsse lisamist. 

    Tegelikult on organismi puhastamine võimalik mitmel erineval viisil ja ei pea üldse olema pikk ja vaevaline protsess. Organismi puhastamine toob endaga kaasa stressi taseme languse, väljutades kehast toksiine ja aidates seeläbi vähendada stressist tulenevaid tervisehädasid. Meie poolt armastatud organismipuhastus võtab ei rohkem ega vähem, kui ühe päeva. Sellest saab täpsemalt lugeda meie blogipostitusest SIIN.

  • Piisav uni, just nimelt piisav, mitte liiga palju ega liiga vähe, on üks tähtsamaid tegureid, millele peaks tähelepanu pöörama, kui painab stress ja sellega seotud tervisemured. 

    Täiskasvanu unevajadus ööpäevas on 7-9 tundi. Unehäireid on mitmeid, seal hulgas unetus ehk insomnia, uneapnoe, narkolepsia, uneparalüüs, unepaanika. 

  • Rahulik elurütm, pidevas kiiruses ja ‘ma pean’ rütmis elades on stress kerge tulema. Tänapäeva elutempo on vahel pehmelt öeldes mattev. Seda tekitab vaikselt, kuid kindlalt stress, mis varem või hiljem jätab jälje tervisele. 

Stressist rääkisime üleval pool põhjalikumalt. Iga inimene võiks leida elu tihedas graafikus aega iseendale. Sest kui inimene ise enda eest ei hoolitse, ei tee seda teised samuti. Hea on mõelda mõnele hobile – joonistamine, jalutamine, laulmine, kirjutamine, mererannal või männimetsas aja veetmine ja sellega tegeleda.

Leida just see, mis hinge kosutab, et vältida stressi ja sellest tingitud tervisemuresid. Lubada endale üks tund nädalas – ehk saab sellest esimesest tunnist stressivaba ja terve seedimisega elu esimene päev.

ZENCLEANZ 1-day detox KITS

STTART LIVING HEALTHY and  some more stuff!

Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Vivamus magna justo, lacinia eget consectetur sed, convallis at tellus. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

INTESTINAL CLEANSE

ZENCLEANZ ONE

This 1-day intestinal cleanse addresses the whole length of the digestive tract. It is made of a wide selection of super enzymes to complete the digestion of all undigested material that could have stuck to your intestinal wall over the years … and sweep it all out!

199 €

LIVER CLEANSE

ZENCLEANZ FORGIVE

This 1-day cleanse focuses on the liver. The liver is a filter responsible for eliminating anything from within the body that doesn’t belong there; Everything that reaches the bloodstream from the nutrients that pass through the small intestine lining, the air we breathe and everything that comes in touch with our skin. It is imperative to cleanse it!

199 €

ZENCLEANZ TOOTED
DETOKS, MIS ON LIHTSAM, SÜGAVAM JA TARGEM!