Cleansify ARTIKLID

Hea ning kosutav uni on vajalik ning jagame nippe hea une saladuste kohta

Hea une saladused, mis asuvad sinu toidulaual

Hea ning kosutava une vajalikkusest ja meeldivusest ei pea ilmselt palju kõnelema. Usutavasti on pea igaüks kogenud seda tunnet, kui seljataga on kas katkendliku unega või sootuks uneta öö. Tunne on üsna nadi – pea võib valutada või ringi käia, tuju on kehv, kogu aeg oled justkui pingul. Ka uneteadlased toovad välja, et unevõla ehk unedeprivatsiooni tagajärjel tõuseb frustratsiooni tase ning ilmnevad tõenäoliselt ka ebameeldivad füüsilised sümptomid, nagu lihas- ja peavalu, iiveldus ja väheneb mõttetöövõimekus.

Unest, selle olulisusest, sügava une faasidest ja hea ööune saavutamise nippidest oleme oma blogis ka varasemalt kirjutanud. Kuna teema on aga aktuaalne, eriti pärast mõnevõrra kaootilist suvepuhkust taas töö- ja koolirutiini naastes, siis jagame veelgi häid nippe, kuidas igaüks saab ise toetada oma head und, tugevdades sellega nii oma vaimset võimekust kui ka immuunsüsteemi. On teada-tuntud tõde, et hea, õnneliku ning terve elu võti peitub suurel määral meie toidulaual. Seega – mida süüa (ja mitte süüa) ning juua (ja mitte juua), et oma und toetada?

5 lihtsat toitumissoovitust, mille abil parandada oma unekvaliteeti

Inimene on tervik ning iga valik mõjutab kas otseselt või kaudselt kogu süsteemi. Otsus teha õhtul mõnus jalutuskäik hoiab keha toonuses, ent toodab ka ajus õnnehormoone ja tagab tõenäoliselt parema une. Diivanil sotsiaalmeedias skrollimine tekitab aga vastupidiselt nii füüsilist kui ka vaimset väsimust, ärevust ning tekitab isu emotsionaalsete ampsude järele, et kehas vallanduvat ebamugavustunnet kompenseerida.

Ühisosa une ja toitumise vahel on tegelikult väga suur: une kvaliteet mõjutab meie toiduvalikuid ja toiduvalikud mõjutavad omakorda und. Kui uni on olnud kehv või kogetakse suisa kroonilist unevaegust, siis haaratakse tõenäolisemalt suhkru- ja rasvarikaste toitude järele. Samas mõjutavad just õhtused toitumisharjumused, eeskätt enne magamaminekut söödud toit, une kestust ja kvaliteeti. Läheme aga konkreetsemaks!

Ära söö hilisõhtul

Hilisõhtu tähendab antud kontekstis seda, et viimane suurem eine võiks olla soovitavalt 4, aga vähemalt 2 tundi enne enne und. Ka sellisel juhul võiks toit olla võimalikult kerge, st mitte raskesti seeditav (nt punane liha) ega rasvane. See soovitus tuleneb sellest, et raske toidu puhul hakkab keha suures osas ainult selle seedimisega tegelema, eirates mõistusega saadetud sõnumit, et nüüd võiks hakata magama jääma. Ehk on paljud kogenud omal nahal, et täis kõhuga on väga raske magama jääda (gaasid, puhitused, lihtsalt „raske“ olek). Eelnevale lisab veel kaalu, et kui toit on seeditud, siis sealt on vabanenud toitained, mis annavad meile energiat juurde, mistõttu võib sügavalt uinumisele veelgi enam aega kuluda. Ja isegi kui õhtul on mõnusalt täis kõht toonud rammestuse ja une, siis öö jooksul toimuv seedimisprotsess võib hakata sind ikkagi üles äratama ehk mõnus uni saab korduvalt katkestatud ja hommikune olemine ei pruugi olla kõige värskem. Kes kahtleb, see katsetagu!

Hoidu alkoholi liigtarvitamisest

Ja ära joo alkoholi vähemalt paar tundi enne uinumist. Selle osas, kas ka vaid üks klaas punast veini mõjub unele hästi või halvasti, pole teadlased sajaprotsendiliselt veel ühele meelele jõudnud. Üldine ning ühene arusaam on aga see, et alkoholi liigtarvitamine mõjub unele (ja tervisele laiemalt) halvasti. Alkohol küll lõõgastab meeli ja mõjub uimastavalt-uinutavalt, ent une kvaliteet siiski kannatab ja organism ei puhka end korralikult välja ega suuda taastada vajalikke rakke. Kindla peale minek on see, kui juua õhtul hoopis midagi sooja ja rahustavat, näiteks sooja (taimset) piima. Samuti sobivad paljud taimeteed, nt kummel, naistepuna, pärnaõietee. Levinud on ka piparmünditee joomine, ent siinkohal tasub meeles hoida, et tee peaks olema lahjemapoolsem. Kui lasta teel tõmmata kauem kui 30 sekundit, muutub piparmündi mõju hoopis ergutavaks. Samuti võiks mõnusa joogi ära juua tund-paar enne magamaminekut.

Tarbi melatoniini sisaldavaid toiduaineid

Uneprobleemide korral soovitatakse üldjuhul esimese asjana suurendada organismis melatoniini sisaldust. Oleme harjunud melatoniini manustama toidulisandina, ent tegelikult sisaldavad ka paljud toiduained nii melatoniini kui ka melatoniini „algmaterjali“, trüptofaani, millest keha unehormooni toodab. See aga ei tähenda kindlasti seda, et peaks melatoniini sisaldavate toiduainetega liialdama – tasakaal on võtmeks igas eluvaldkonnas, sh toitumises, ning arvesse peaks võtma ikka kogu toidulauda tervikuna. Kui kofeiini, rasvase ja süsivesikuterikka toiduga endiselt liialdatakse, siis ei aita ka melatoniinirikkad toidud und kohe taastada.

Aga mida tasuks kindlasti süüa, et melatoniinivarusid täiendada? Puuviljadest soovitatakse näiteks kirsse, kiivit, banaani, apelsini, ananassi. Uuringud on näidanud, et inimestel, kes tarbivad üldiselt rohkem köögivilju ja ürte, on melatoniininäitajad kõrgemad. Parimateks trüptofaani allikateks on aga valgurikkad toiduained: pähklid (eriti india pähklid), oad, seemned (päevalille- ja seesamiseemned) ja teravili (kinoa, kaer, hirss ja ka nisuterad), piimatooted, liha, kala ja muna ning seened. Hulgaliselt kasulikke köögivilju sisaldab meie elujõu ehk Chi vedelensüüm, mis võib aidata ka unehäirete, ületöötamise ja üldise väsimuse korral. 

Chi
ZenCleanz Chi – TUGEVA QI JA ELUJÕU HEAKS

Maanda ärevust õige toiduga

Sageli takistab magamajäämist üldine kõrge ärevuse tase. Ka asjaolu, et und ei tule ega tule, võib omakorda ärevust suurendada. Üldises elustiilis võiks kindlasti selle muudatuse teha, et hoiduda kõikvõimalikest ärevatest (negatiivsetest) uudistest vähemalt paar tundi enne magamajäämist. Pigem loe raamatut, kuula muusikat, tegele rahulikumat laadi loomingulise tegevusega, veeda aega pere, sõprade, lemmikloomadega. Tiibeti meditsiinist leiab aga vihjeid, kuidas ka toiduga saab ärevust maandada ja ühes sellega luua soodsad võimalused kosutavaks ööuneks.

Tiibeti meditsiini järgi annab ärevus märku sellest, et ülekaalus on tuleenergia. Selle tasakaalustamiseks sobivad kergelt õlised, maandavad toidud nagu näiteks teraviljad, köögiviljad (eriti juurviljad), hautatud või ahjus küpsetatud puuviljad. Eriti hästi sobivad püreed, hautised, pajaroad, kuna neid on lihtsam seedida, ent samas on tummised, maandades tuule kiiret, pidevas liikumises olevat energiat. Kes soovib liha tarvitada, sellele soovitatakse kvaliteetset lambaliha. Vältida võiks liiga toorest, külma ja liigselt (suurtootmises) töödeldud lisaainetega toitu, mis võivad ärevust hoopis suurendada.

Anna unele vürtsi

Tiibeti meditsiini järgi aitab erinevate vürtside mõõdukas tarvitamine tasakaalustada ärevust, keha maandada ja soojendada. Katsetada võib nt kaneeli, kardemoni, nelgi, muskaatpähkli, ingveri, kurkumi, köömnete ja apteegitilliga. Kindlasti kuula siinkohal oma maitsemeelt – vürtsid, mille maitse ikka kohe üldse ei istu, ei täida ka oma ülesannet ehk ei tekita ka mõnusat rahutunnet, mis aitaks une eel lõõgastuda.  

Kokkuvõtteks – nautimisväärne elu peitub suures osas meie toidulaual. Alusta kas või väikesest muudatusest ja liigu samm sammu haaval hea enesetunde, magusa une ja suurepärase tervise suunas. Kui tunned, et tahad organismile restarti, siis alusta sellest, et puhastad oma organismi sinna aastate jooksul kogunenud jääkainetest meie väga palju positiivset tagasisidet saanud puhastuskomplektide abil või mine sügisele vastu hoopis suuremaid muutusi loova süvadetoksiga!

ZENCLEANZ 1-day detox KITS

STTART LIVING HEALTHY and  some more stuff!

Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Vivamus magna justo, lacinia eget consectetur sed, convallis at tellus. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

INTESTINAL CLEANSE

ZENCLEANZ ONE

This 1-day intestinal cleanse addresses the whole length of the digestive tract. It is made of a wide selection of super enzymes to complete the digestion of all undigested material that could have stuck to your intestinal wall over the years … and sweep it all out!

199 €

LIVER CLEANSE

ZENCLEANZ FORGIVE

This 1-day cleanse focuses on the liver. The liver is a filter responsible for eliminating anything from within the body that doesn’t belong there; Everything that reaches the bloodstream from the nutrients that pass through the small intestine lining, the air we breathe and everything that comes in touch with our skin. It is imperative to cleanse it!

199 €

ZENCLEANZ TOOTED
DETOKS, MIS ON LIHTSAM, SÜGAVAM JA TARGEM!