Cleansify ARTIKLID

10 kasulikku mõtet, mis kõlasid ülipopulaarsel live´il koos Rene Bürklandiga – Soolestik kui teine aju, maks kui keha süda

27-ndal juunil sai Cleansify Eesti ja Tervise Alkeemia Facebooki lehtedel jälgida kauaoodatud live-vestlust, kus osalesid hiina meditsiini arst Rene Bürkland, Cleansify Eesti asutaja Marius Vahter ning tegevjuht Chris Kala. Kokku võttis veebiseminarist osa üle 2000 inimese ning saates puudutati teemasid, mis kõnetavad igaüht, kes soovib elada maksimaalselt mõnusat ja täisväärtuslikku elu. Jagame sinuga kümmet head mõtet, mis saatest kõlama jäid.

Puhas soolestik, puhtad mõtted

Hiina meditsiinis öeldakse, et käärsoole funktsiooniks on eraldada puhast mustast. Kui käärsool ei tööta korralikult, siis hiina meditsiini järgi mõjutab see ka ajutegevust. Jämesool on kõige aktiivsem hommikuti kell 5-7. Kui selles vahemikus saab käärsool end tühjendada, siis see loob eeldused, et ka aju suudaks päeva jooksul eristada n-ö musta puhtast, õiget valest.

Maksa energia liikuma

Maksa funktsioon on kogu organismi juhtimisel väga suur. Maksal on tugev energia: see toetab paljude organite tööd, lisaks üldisemalt seedekulglat, veresooni, naistel günekoloogilist sfääri. Kui maksa energia seiskub, hakkab see keha eri osades tundma andma: tekivad puhitused, kõhuvalud, menstruatsioonivalud. Peamine põhjus, miks maksa energia kinni jääb, on vaimne frustratsioon. Meil on liiga suured soovid-vajadused-ootused, mis ei pruugi täituda. Seame iseendale liiga suuri ootusi, tekitame pinget, stressi, ärevust ja see paneb maksa energia lukku. Energia peab aga kogu aeg olema vabas liikumises.

Hiina ja lääne meditsiini sümbioos

Hiina ja lääne meditsiini ühendamine on vahend. Eesmärk on see, et patsient saaks parimat ravi. Sageli annab nende koos kasutamine lihtsalt parima tulemuse. Peamine põhjus, miks neid koolkondi vastandatakse, on teadmatus. Kes vastandub, sel pole vastasleeri kohta piisavalt teadmisi.

Tervislik toitumine hiina meditsiini vaates

Juba paljud antiikaja arstid ütlesid, et toit on ravim. Siiani ei ole veel välja mõeldud sellist dieeti, mis sobiks kõigile. Õige toitumine on indiviidipõhine ning sõltub paljudest teguritest – vanusest, töö iseloomust, aastaajast. Ei ole olemas universaalset tervislikku toitumist. Iga toiduaine võib olla nii ravim kui ka haiguse põhjus. Oluline on see, millal, kui palju ja kuidas me sööme.

Toidu viis põhimaitset

Hiina meditsiin eristatakse toidul viit põhimaitset: terav, magus, soolane, mõru, hapu. Terav maitse on väga hea energia (sh maksa energia) liigutamiseks; toiduainetest on terava maitsega nt tšilli, karulauk, sibul, redis, naeris, kapsas. Magus maitse aitab toniseerida, annab energiat juurde; liigne magusa tarbimine jällegi seiskab energiat. Soolane toit aitab pehmendada tükke, nt kui on kilpnäärmes tsüstid või sõlmed, siis soovitatakse vetikaid, mis on olemuselt soolased. Mõrusid toiduaineid kasutatakse palju puhastuses, nt kuuluvad sinna mõrusool, Bittneri palsam, tsitruselised. Mõru viib energia kehas allapoole. Kui võtame nt koirohtu, siis see aitab maost toitu allapoole viia. Mõru aitab ka kuumust alla tuua ja ravib põletikku. Hapu toit aitab energiat kinni hoida, sulgeda, nt kui on suur vedelikukaotus, siis hapu taimega hoitakse energiat kinni.

Keha saadab meile sõnumeid

Üldiselt keha ütleb, mida vajame, kui oleme tähelepanuga iseendas ja õpime kuulama. Tuleb aga eristada vajadust ja tahtmist. Me oleme aja jooksul harjunud/õppinud mingeid maitseid sööma. Üldjuhul aga saame väga hästi aru, kas mõni toit sobib meile või mitte, v.a siis, kui meie tähelepanu pole söögil, nt oleme samal ajal telefonis. Üldjuhul tunneme pärast söömist, kas toit sobis. Kui pärast söömist on parem olla kui enne, siis järelikult toit sobis. Kui aga on väsimus, uimasus, puhitus, siis järelikult ei mõju see toit organismile hästi.

Emotsionaalne söömine

Võiks mõelda: kui ma seda asja nüüd praegu ei söö, kas ma siis suren nälga? Meil tegelikult pole sageli vajadust, on tahtmine. Kui suudaksime sellel hetkel aja maha võtta ja tunnetada, kas meile ikka on vaja seda asja… Mõtle, kas sul hakkaks ihaldatud näksist päriselt ka parem? Teinekord on hea teha ka lihtsalt tass teed. See pakub nii tegevust kui ka täidab mingil määral kõhtu. Lõpuks jõuavad aga kõik emotsioonid südameni. Kui sa soovid südamele rõõmu teha, siis söö see šokolaad, see teeb südame rõõmsaks küll. Aga kui sa seda jällegi liiga sageli teed, siis võib muutuda haiguse põhjuseks.

Kiudained hoiavad mikrobioomi tervena

Kui vaatame mõned sajad aastad tagasi vanasse Hiinasse, siis seal polnud kiudainete defitsiidiga probleeme, kuna liha oli kallis ja seda ei söödud liiga palju. Toidulaud oli valdavalt taimne ja sealt saadi ilusti ka kõik kiudained kätte. Tänapäeval põevad inimesed aga „kuningate haigust“ ehk kuningatel olid kõik toidud olemas ja nad sõid liiga palju, mille tõttu tekkisid tervisehädad. Hiina toitumisteraapia pole ainult taimetoidul baseeruv, aga siiski öeldakse, et 90% toidulauast võiks olla taimed ja 10% liha. Taimed sisaldavadki kiudaineid, mis aitavad tekitada sooles massi. Kui inimesel on nt laisk seedimine, siis toidumass koguneb vaikselt soolde, aga see ei tohiks jääda sinna pikaks ajaks roiskuma. Seepärast on vaja sooletööd stimuleerida. Mida rohkem on organismis kiudaineid, seda mitmekesisem on mikrobioom, ja mida mitmekülgsem on mikrobioom, seda tugevam on immuunsus ja üldine tervis.

Ärritunud soole sündroom – millest tekib, kuidas ravida?

Hiina meditsiini järgi on ärritunud soole sündroomi kõige sagedasem põhjus maksa energia seiskumine. Maksa energia hakkab soolestikku ründama, mille tagajärjel ei suuda soolestik oma funktsiooni täita, tekivad puhitused, kõhukinnisus või -lahtisus. Loomulikult mõjutab seda ka toit, ent suurt rolli mängivad ka negatiivsed emotsioonid (frustratsioon, pinge, stress).

Kui terviseprobleem on juba keeruline, tuleks teha täpne diagnostika, aga alati saab esimese asjana hakata jälgima toitumist ja seda vajadusel muutma. Vaatle, kuidas keha reageerib ühele või teisele toidule. Selleks söö toiduaineid eraldi. Hiina meditsiini järgi võiks igas toidukorras olla viis eri toitu. Pigem eelistada lihtsat, väheste komponentidega menüüd. Söömise ajal ei tohiks olla negatiivseid emotsioone, stressi, pinget, kiirustamist. Ole kohal ja söö rahulikult. Meie magu seedib nii infot kui ka toitu. Kui sööme, keskendugem toidule, siis magu saab rahulikult oma tööd teha. Ärritunud soole sündroomi puhul on hästi oluline ka füüsiline aktiivsus, kuna see aitab maksa energia tööle saada.

Laktoosi- ja gluteenitalumatus – kas moehaigused?

Tegu on mitmetahulise teemaga. Esiteks on laktoos kõigest üks piimatoodete komponent. Loomulikult on inimesi, kes on laktoositalumatud ning kellel tekivad allergilised reaktsioonid. Hiina meditsiin vaatab alati aga laiemat pilti. Piimatoodete toime on niisutamine, lisaks annavad need kehale ehitusmaterjale, millest ehitada lihaseid, luid ja rasvkudet. Kui kehas on aga liiga palju niiskust, tekivad limased eritised – röga, nohu, kaalutõus, naistel valgevoolus. Niiskus muudab organismi liigselt happeliseks, kehas tekib põletik. Võib juhtuda ka nii, et üldine põletikufoon tõuseb ja kui kehas eksisteerib mõni probleemne piirkond, siis just seal lööbki põletik välja. Kui lapse kehas on liiga palju niiskust, siis annavad sellest märku adenoidid, aga ka õpiraskused. Tänapäeval tarbivad inimesed piimatooteid mitu korda rohkem kui vaja, sellest tuleb organismis tasakaalutus. See on järjekordne harjumus, mitte vajadus. Sama lugu on gluteeniga.

Loe ka teisi põnevaid artikkleid meie blogist:

  1. Soolestiku tervis mõjutab otseselt elukvaliteeti
  2. Eestlased alatarbivad olulisi kiudaineid
  3. Liza Lind kogemuslugu ZenCleanz One organismipuhastusega
ZENCLEANZ 1-day detox KITS

STTART LIVING HEALTHY and  some more stuff!

Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Vivamus magna justo, lacinia eget consectetur sed, convallis at tellus. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

INTESTINAL CLEANSE

ZENCLEANZ ONE

This 1-day intestinal cleanse addresses the whole length of the digestive tract. It is made of a wide selection of super enzymes to complete the digestion of all undigested material that could have stuck to your intestinal wall over the years … and sweep it all out!

199 €

LIVER CLEANSE

ZENCLEANZ FORGIVE

This 1-day cleanse focuses on the liver. The liver is a filter responsible for eliminating anything from within the body that doesn’t belong there; Everything that reaches the bloodstream from the nutrients that pass through the small intestine lining, the air we breathe and everything that comes in touch with our skin. It is imperative to cleanse it!

199 €